Kezdő Iszinik 100-as

​Jótanácsok elsőbálózóknak Iszinik 100-ra!

Mérd fel az erőnlétedet! Menje el pár 50 vagy 70 km-es túrára, ha az könnyedén megy, akkor bátran nekivághatsz az Iszinik 100-nak, de ha megküzdesz a teljesítéssel, akkor még nem vagy teljesen felkészült, ebben az esetben az Iszinik 50-et javaslom vagy az éjszakai 40-est, ami egy különleges élmény, főleg ha a százasokkal együtt mész. Az éjszakai túrának egyébként is van egy különleges varázsa, könnyebben veszed a hegyek megmászását, mert nem látod sötétben milyen meredeken kell felmenni. 

Eldőlt, felkészült vagy, benevezel. Első lépés pipa, jöhet a következő.

Kivel indulj a túrán, ha nem szeretsz egyedül túrázni? Mindenképpen olyan barátot, ismerőst válassz, akivel már összeszokott párost alkottok, többször voltatok együtt túrázni és bírjátok egymás tempóját. Egy új barát, ismerős még nem biztos, hogy bírja a tempódat vagy éppen te nem bírod az övét, mindkettő nehezíti a túra sikeres teljesítését. Az elején semmiképpen ne siess, osztd be az erődet és mindig csak a következő szakaszra koncentrálj. Ha kell, készíts egy időbeosztást magadnak legjobb és legrosszabb tempóra, segítségedre lehet abban, hogy biztosan teljesítsd a túrát. Mindig csak annyira menj gyorsan, hogyha kellene, még tudnál gyorsabban menni. Ne hajtsd túl magad!

Túra előtti napon ajánlott tésztás ételt enni, hogy feltöltsd a szénhidrát készletedet. Este viszont könnyű vacsorát egyél, hogy ne az emésztés miatt legyen álmatlan éjszakád. Előfordulhat, hogy nehezen alszol el az izgalom miatt, hogy másnap 100 km-t túrázol. Ez teljesen normális, emiatt ne idegeskedj, csak maradj fekve, hogy a tested tudjon pihenni. Napközben majd regenerálódni fogsz és fel sem tűnik az izgatottság miatt, hogy keveset aludtál. Ettől még bírni fogod a túrázást.

A felszerelés sarkalatos pontja az étel-ital, mit és mennyit. Elsősorban könnyű ételeket hozz és nem kifejezetten a súlyára gondolok. Pár kisebb szendvics, legjobb az előre gyártott háromszög szendvics, mert az könnyebben lecsúszik, mint egy zsömle vagy hagyományos kenyérből készült szendvics. Nasinak hozhatsz ropit, sós mogyorót és gumicukrót, esetleg sport szelet vagy tábla csoki, de ebből inkább az étcsoki. Fontos, hogy legyen sós és édes nasid is, a sós ugye a kiizzadt sót pótolja, az édes pedig plusz energiát adhat. Aki szereti gélt, zselét is hozhat. Legalább két darab 0,5 literes palackod, kulacsod legyen. Jó ha van elég folyadék nálad és nem baj, ha az kétféle, hogy ne und meg. Napközben folyamatosan egyél legalább 2-3 óránként, mert ha hosszabb ideig nem eszel, összeszűkül a gyomrod és nem tudsz majd enni, amitől éhes leszel, rossz lesz a közérzeted és kénytelen leszel feladni a túrát. Inni még ennél is sűrűbben igyál, mert folyamatosan szüksége van a szervezetednek folyadékra. A víz ilyenkor kevés a szervezetnek, mellette igyál izotóniás italt vagy kólát, egyéb cukros italt. Itt most nem a kalóriaszámolás a lényeg, lemozgod.

Legyen nálad esőkabát, de ne a béna műanyag, hanem amit akár kabátként is fel tudsz venni, ha fáznál. Váltó zokni, tartalék alsónadrág (bugyi), ragtapasz, személyi iratok, feltöltött telefon. Vékony hosszú felső, amit reggel felvehetsz, de el is tehetsz, ha már kimelegedtél. Vízálló cipő, mert reggel még vizes a fű és kellemetlen vizes zokniban túrázni. Bakancs csak akkor, ha máskor is abban túrázol, egyébként felesleges ezen a terepen. Vékony nadrág (futó nadrág) vagy túranadrág, én ugyan a bozót miatt jobban szeretem a farmert, de az ilyen hosszú távon kényelmetlen tud lenni. Egy zipzáras felső vagy vékony kabát, amit bele tudsz gyűrni a hátizsákba vagy rá tudsz kötni, ha már felesleges. Vastag kabátot nem ajánlom, még ha reggel kicsit fázol is, mert a túra során komoly terhet tud jelenteni. Inkább fázz kicsit reggel indulás előtt, meglátod az első emelkedő után már ki is melegedsz. Sport zokni a legjobb, ami tapad a lábadra, nem csúszkál, nincs is kellemetlenebb egy rossz zokni miatt kialakuló vízhólyagnál. Az alsónadrág legyen kényelmes, de az is tapadósabb vagy egy kényelmes feszülős boxer. Hölgyeknek ugyan így tapadós, de nem szoros bugyi vagy feszülős női boxer. A póló legyen technikai, mert a pamutba könnyen beleizzadsz és kellemetlen érzés órákig izzadt felsőben túrázni. Alá kerülhet egy vékony feszes hosszú ujjú felső, amit le tudsz venni, ha már felesleges. Sapka, vékony kesztyű, mert reggel még hűvös van és éjszaka is számíthatsz hidegre.

A hátizsákod kényelmes legyen, bejáratott, ne új zsákkal indulj. Bepakolás után ellenőrizd, hogy nem nyom-e sehol, illetve a súlyát is ellenőrizd, hogy ne szakadj meg tőle. Gondold végig, hogy biztosan mindenre szükséged lesz, amit bepakoltál és optimalizálj. Biztosan szükséged lesz még az egy jó minőségű fejlámpára, tartalék elemmel, ez életmentő és szükséges a túra sikeres teljesítéséhez. Próbáld ki, hogy amikor elkezd sötétedni nem kapcsolod be azonnal a fejlámpát, hanem kicsit a sötétben mész. Hihetetlen élményben lesz részed, mert a szemed alkalmazkodik a sötéthez és tökéletesen fogod látni az utat magad előtt. Ha ez már fáraszt, vagy nem látsz rendesen, akkor persze kapcsold be a lámpát. Hogy mi kerüljön még a hátizsákba arról írtunk egy cikket korábban, itt találod: Hátizsák

A tájékozódásról írtunk már egy cikket itt találod: Tájékozódás hiánya

Mentális felkészülés: Ne agyald túl! Határozd el, hogy megcsinálod és tarts ki az elhatározás mellett. Soha ne bízd el magad. Kellő alázattal vágj neki a távnak. Ne agyalj azon, hogy 100 km-t kell gyalogolnod, csak menj mindig a következő pontig, rövid távú célokat tűzz ki és menni fog. Csak menj tovább és megcsinálod!

Ne hagyd, hogy rábeszéljenek a feladásra, ha fizikailag még tudnál tovább menni. Csábító egy buszmegálló, de hamar meg fogod bánni, ha lustaságból vagy mások rábeszélése miatt feladod a túrát. ( saját tapasztalat) Ha fizikai sérüléssel küzdesz, akkor persze jobb feladni a túrát, mint hogy komolyabb, esetleg hetekig tartó lábadozás legyen a vége.

Végül egy apróság, amit jó ha szem előtt tartasz: A rendezők saját szabadidejükben heteken át tartó előkészítő munkájuk során azon fáradoztak, hogy te jól érezd magad a túrán. A rendezők önkéntes munkában végzik a feladatukat, fizetség nélkül. A nevezési díj a túra lebonyolítását, a rajt-cél helyszín bérlését, a te ellátásodat, díjazásodat és az ellátás ellenőrzőpontra történő kiszállítását fedezi. 

Petróné Felleg Annamária

Legutóbbi bejegyzések

Kezdő Iszinik 100-as

Támogatás

Bakonyi festés 3.

Bakonyi festés 2.

Bakonyi festés 1.

Hátizsák, öltözet

Tájékozódás hiánya

Túra filozófiánk